Iris kaempferi SIEB. ´Utamaro´ - kosatec Kaemferův

Iridaceae – kosatcovité

80 – 120 cm, VII. – VIII.


I. kaempferi je prastarý kulturní druh, po staletí pěstovaný v Japonsku a Číně. Na vzniku dnešních kultivarů , tzv. japonských kosatců, se pravděpodobně podílel také I. laevigata Diech.
Pro I. kaempferi je charakteristická střední žilka na úzkých mečovitých listech. Květy jsou nápadné velké a mají široce rozložené okvětí. Vnitřní lístky jsou buď vztyčené a malé, nebo u některých kultivarů stejně velké jako vnější a sklopené ve stejné rovině. Kultivar ´Utamaro´ má velké čistě bílé květy.
Původní druh roste ve své domovině na loukách podél řek, které se pravidelně začátkem léta rozvodňují a na podzim a v zimě zase vysychají. Proto tyto kosatce kladou na pěstitele určité nároky. Musí mít v zimě sucho a teplo, v létě pak mohou růst i ponořeny ve vodě. Také snadno vymrzají, a proto je v Evropě najdeme jen u mála pěstitelů. Více úspěchů se dosahuje při pěstování v kontejnerech, které umožňují vyhovět jejich ekologickým nárokům a rostliny snadno přemisťovat na zimu do suchého prostředí a v létě do mělké vody. Japonské kosatce jsou v létě krásnou dekorací pro břehy potůčků a v nádrži. Kvetou nejpozději ze všech kosatců. Pěstuje se velké množství kultivarů v různých barvách. Některé květy jsou i vícebarevné. Tmavě modrofialové kultivary jsou: ´Port Arthur´, ´Aiogata´, ´Kuma Kura´, ´prince of Japan´a ´To Kwang´, bělomodrý: ´beni-Oghi´, hustě vínově červeně žíhaný: ´Momiji No Taki´, sytě modrý: ´Lucy Phae´, bledě růžový s nafialovělým odstínem: ´Fudjijama´, tmavě modrofialový s bílými paprsky: ´Yourishima´.
Kosatec japonský – I. japonica Thunberg má květy čistě bílé, pochází rovněž z Japonska a kevet v zimě u nás ve sklenících.