Iris kaempferi SIEB. ´Director Quennett´ - kosatec Kaempferův

Iridaceae – kosatcovité

60 – 100 cm, VII. – VIII.


Iris kaempferi pochází z Východní Asie, hlavně Japonska, Koreje a Mandžuska. Je oblíben hlavně v Japonsku, kde bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů.
Kosatec Kaemferův má mečovité listy. Květy jsou na delších lodyhách a mají nápadně široké a velké vnější okvětní lístky postavené vodorovně, někdy sklopené dolů. Vnitřní jsou menší a šikmo vztyčené, u původního druhu tmavě modrofialovoé, u kultivarů barvy od modrofialové přes červenofialovou, světle lila, růžovou až po bílou. Na vnějších lístcích bývají nápadně žluté skvrny a výrazná čárkovitá kresba. Květy některých kultivarů jsou ploché, květenství má 3 – 4 květy, které postupně rozkvétají. U kultivaru ´Director Quennett´ jsou květy modrobílé.
Daří se dobře v hlinité humózní nevápenité půdě s dostatkem vláhy, zvláště na jaře a v létě, kdy se chová jako bahenní rostlina. Nesnáší čerstvé hnojení organickými hnojivy. Vhodný je přídavek kompostu. V zimě má mít sucho a přikrývku, stanoviště má být slunné.
Používá se jako krásná exotická rostlina u vody v umělých bažinách, které lze na zimu odvodnit. Hodí se i k řezu.
Množí se dělením jako ostatní kosatce.
Z dalších kultivarů uvádíme ´Aiogata´ s fialově červenými květy, ´Benibotan´ s tmavě purpurově růžovými květy, ´Hakubotan´ a ´Utamaro´ s čistě bílými květy a ´Taiheraku´ s levandulově modrými květy.