Schoenoplectus tabernaemontanii (GMEL.) PALLA ´Zebrinus´ - skřípinec dvoublizný zebrovitý

Cyperaceae – báchorovité

50 – 150 cm, VI. – VIII.


Druh S. tabernaemontanii je podobný předcházejícímu. Je vysoký 1 – 1,5 m. kvete v červnu a červenci. Jeho rozšíření je rovněž podobné jako u S. lacustris. V okrasném zahradnictví se ve vlhkých místech zahrad uplatňuje jeho kultivar ´Zebrinus´.
Z plazivého oddenku, který je v bahně nebo v substrátu, vyrůstají příčně bělozeleně nebo žlutozeleně pruhované, oblé, přímé lodyhy, dole s pochvami. Na konci lodyh bývá svazek vejčitých klasků dlouhých 3 – 8 mm.
Tento kultivar skřípince zebrovitého je jednou z nejkrásnějších rákosin a oblíben se pěstuje v zahradách u jezírek nebo vodních zákoutí.
Množí se snadno dělením starých trsů na jaře, ale trvá vždy dlouho, než z rozdělených trsů vyrostou husté a pevné lodyhy. Je velmi důležitý výběr stanoviště a výška vodního sloupce. Skřípinec zebrovitý roste na suchu, ale i ve vodě v hloubkách do 30 cm. tuhé, pevné lodyhy se tvoří při nižší hladině vody, popřípadě na vlhkém břehu, kdežto ve vodě vyrůstají tenké a lámavé lodyhy. Nadzemní části se seřezávají na jaře při odkrývání zimních krytů z chvojí nebo listů. K množení je třeba vybírat dobře vybarvené a vyvinuté rostliny, které se vysazují buď přímo do půdy u břehů vodních nádrží, nebo pro menší rybníčky do kontejnerů.